Polecamy

Inwazja biedronek azjatyckich. Czy są niebezpieczne? Jak się ich pozbyć?

Inwazja biedronek azjatyckich. Czy są niebezpieczne? Jak się ich pozbyć? Inwazja biedronek azjatyckich. Czy są niebezpieczne? Jak się ich pozbyć?

Po raz kolejny Polacy borykają się z inwazją biedronek azjatyckich. Uporczywie wlatują do domów i mieszkań, osiadają na oknach i parapetach. Po zabiciu wydzielają nieprzyjemny zapach. Czy te owady są dla człowieka niebezpieczne? Czy gryzą? Jak można się ich skutecznie pozbyć?

Naturalnym zasięgiem występowania biedronek azjatyckich (Harmonia axyridis), zwanych również arlekinami, jest wschodnia i środkowa Azja. Od XX wieku była wielokrotnie wprowadzana do walki z mszycami w USA, a od 1982 roku także w Europie, gdzie była dystrybuowana przez prywatne przedsiębiorstwa. Na nowych terenach wymknęła się spod kontroli i szybko rozprzestrzeniła. W Polsce pojawienie się gatunku udokumentowano w Poznaniu w 2006 roku.

Harmonia axyridis jest średniej wielkości biedronką o zmiennym ubarwieniu pokryw, od żółci i oranżu, przez czerwień aż do czerni. Biedronki azjatyckie w odróżnieniu od siedmiokropek mają od 0 do 23 kropek. Za głową mają charakterystyczny wzór przypominający literę „M”. Zimują w zacisznych ciemnych miejscach w budynkach. Skupiska liczą nawet tysiące osobników. Biedronka azjatycka żyje na ogół od 30 do 90 dni, maksymalnie – 3 lata.


reklama


Czy arlekiny są niebezpieczne?

Gatunek jest uważany za jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków owadów na świecie. Przede wszystkim zagraża rodzimym gatunkom biedronek, pożerając ich larwy i jaja; żeruje również na owocach uszkodzonych przez inne zwierzęta. U ludzi wywołuje reakcje alergiczne drażniące skórę oraz drogi oddechowe. W rzadkich przypadkach może również ugryźć. Do kontaktu człowieka z H. axyridis najczęściej dochodzi w warunkach domowych – jesienią biedronki te szukają schronienia w naszych domach w celu odbycia zimowej hibernacji.

Uciążliwą substancją, która wywołuje reakcje alergiczne jest wydzielana przez stawy udowo-goleniowe biedronki żółta, cuchnąca substacja – hemolimfa, a dokładniej – zawarte w niej metoksypyrazyny. Wydzielina ta wystrzykiwana jest z gruczołów obronnych owada w przypadku zagrożenia lub przy zgnieceniu chrząszcza. Warto pamiętać, że substancja ta pozostawia trwałe plamy na przedmiotach.

Biedronki azjatyckie – jak zwalczać?

Aby zapobiec dostawaniu się biedronek do domu, na okna można założyć moskitiery. Biedronki azjatyckie nie lubią zapachu kwaśnych owoców, więc dobrym rozwiązaniem może się okazać rozłożenie skórek np. cytryny. Odstraszająco na arlekiny działa też chryzantema. Do odpędzania intruzów można również wykorzystać różne substancje zapachowe, takie jak mięta, olejki mentolowe lub kamforowe. Warto również użyć lamp owadobójczych.

Nie zaleca się walki chemicznej, ponieważ możemy zagrozić również rodzimym gatunkom biedronek. Arlekiny usuwajmy z mieszkania z pomocą rękawiczek gumowych lub odkurzacza, tak by zminimalizować kontakt z owadami.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media