Polecamy

Zmarł Henryk Czech ps. „Śmigły”. Weteran Armii Krajowej miał 94 lata

Zmarł Henryk Czech ps. „Śmigły”. Weteran Armii Krajowej miał 94 lata Zmarł Henryk Czech ps. „Śmigły”. Weteran Armii Krajowej miał 94 lata

10 listopada 2019 zmarł Henryk Czech, weteran Armii Krajowej, żołnierz oddziału Antoniego Hedy „Szarego”, uczestnik rozbicia więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Kielcach. Był to jeden z ostatnich żyjących członków Szarych Szeregów.

Henryk Czech ps. „Śmigły”, podpułkownik w stanie spoczynku, urodził się 17.01.1925 r. W czasie II wojny światowej wstąpił do Szarych Szeregów, a następnie został żołnierzem I Kompanii I Batalionu 3 Pułku Piechoty Legionów AK. W sierpniu 1945r. pod dowództwem gen. Antoniego Hedy ps. „Szary” wziął udział i odznaczył się walecznością w rozbiciu więzienia UB w Kielcach. Od tego czasu przez dwa lata musiał ukrywać się pod przybranym nazwiskiem.

W 1956 roku podjął pracę w Zakładach Metalowych MESKO w Skarżysku – Kamiennej. W roku 1980 został aktywnym członkiem NSZZ „Solidarność”. Współtworzył „Duszpasterstwo Żołnierzy AK”. Został Wiceprezesem Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach oraz Prezesem Inspektoratu w Skarżysku-Kamiennej. Przez wszystkie lata swojej działalności dał się poznać jako osoba kochająca swoje miasto, organizator spotkań z młodzieżą, opiekun miejsc pamięci, szczególnie mogił żołnierzy i partyzantów. Organizator uroczystości rocznicowych w miejscach straceń takich jak Bór, Brzask oraz uroczystości na Cmentarzu Partyzanckim na Skarbowej Górze koło Skarżyska-Kamiennej.


reklama


Odznaczony został za zasługi dla Ojczyzny m. in. Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK, Medalem Zwycięstwa. Jego szeroka działalność społeczna została uhonorowana przez Kapitułę nagrodą „Powiatowe Dęby 2010”. Henryk Czech w latach 1990-1994 pełnił funkcję Radnego Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej. Henryk Czech był znany jako osoba pogodna, z poczuciem humoru, a przede wszystkim – skromna.

Uroczystości pogrzebowe Ś.P. ppłk. Henryka Czecha ps. „Śmigły” odbędą się w piątek 15 listopada o godzinie 13:00 w Bazylice Mniejszej Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Wileńskiej 33.

WS inf. biogr. wł/UM/echodnia.eu

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Sport

Menu

Polecamy

Social media